Wysuszone powietrze – czy rzeczywiście powoduje szkody?

Niezależnie od tego w jakiej szerokości geograficznej przyszło nam mieszkać, wilgotność powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy ma znaczenie dla naszego zdrowia i samopoczucia.

Człowiek średnio przebywa 90% życia w pomieszczeniach zamkniętych – domu, szkole, pracy, restauracjach etc. Jakość powietrza, której nieoderwalną składową jest wilgotność  ma bezpośredni wpływ nie tylko na nasze samopoczucie i zdrowie, ale również na działanie systemów ogrzewania i wenetylacji. Próściej rzecz ujmując od niego zależne jest czy latem czujemy chłód, a zimą ciepło.

Optymalny poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniach waha się w przedziale pomiędzy 45-55%.

W okresie zimowym dochodzi do błyskawicznego wysuszenia powietrza za sprawą ogrzewnia. Suche powietrze nie tylko powoduje duży dyskomfort, ale może prowadzić do chorób i narazić nas na niemałe koszta. Wiele prac remontowych, które zrzuamy na karb wieloletniego użytkowania są w rzeczywistości konsekwencją działania nienawilżonego powietrza.

Niski poziom wilgotności powietrza, z którą przychodzi nam walczyć kiedy temperatura spada poniżej zera przyczynia się do:

› rozwoju bakterii i wirusów
› zwiększa ryzyko występowania infekcji dróg oddechowych
› zwiększa ryzyko występowania reakcji alergicznych i nasila ataki astmy

Suche powietrze daje się nam błyskawicznie we znaki poprzez:

› świąd skóry – zwłaszcza na dłoniach i na nogach
› pozbawienie błony śluzowej w nosie właściwości ochronnych, przez co przestaje być barierą dla bakterii i wirusów. W konsekwencji obniża się odporność organizmu i dochodzi do częstych infekcji bakteryjnych i wirusowych układu oddechowego
› obniżenie nastroju, brak witalności i trudności w koncentracji

Ponadto należy pamiętać, że suche powietrze powoduje:

› powoduje kurczenie się i pękanie drewinanych przedmiotów (szczeliny w podłodze, rozsychanie mebli)
› uszkodzenie delikatnych instrumentów muzycznych
› powoduje wysychanie roślin
› odpryskiwanie farb ze ścian
› elektryzowanie się przedmiotów

Zapraszamy do zapoznania się z linią produktów marki HB Airhumic, które łączą w sobie dwie funkcje – oczyszczanie i nawilżanie powietrza jednocześnie. Informacje na temat właściowości wyjątkowej technologii RPT oraz Airhumic znajdziecie Państwo na stronie www.oczyszczaczepowietrza.pl/produkty-airhumic/

W razie pytań zapraszamy do kontaktu z naszym expertem pod adresem info@oczyszczaczepowietrza.pl.

 

 

Kontakt

Napisz do Nas

Wysyłanie

© HBPolska

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?